آداب معاشرت حرفه‌ای

آداب معاشرت حرفه‌ای

بعضی وقت‌ها انسان دچار توهم دانش می‌شود و با دیدن کمی آموزش و یا یک فیلم احساس می‌کند  که تسلط کاملی بر روی یک موضوع دارد.

در این مقاله آموزشی می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چطور می‌توانیم معاشرت حرفه‌ای  داشته باشیم. همانطور که می‌دانید معاشرت آن‌قدر گسترده است که نمی‌شود تمام مطالب آن را در یک مقاله جای داد. اما در این مقاله سعی می‌کنیم که موضوع احوالپرسی را به صورت مهندسی معکوس مورد بررسی قرار بدهیم. یعنی می‌خواهیم با پرداختن به کارهایی که نباید بکنیم، به کارهایی که باید انجام دهیم آگاه تر شویم تا ارتباط بهتری با اطرافیانمان برقرار کنیم.

کارهای ممنوعه در احوالپرسی

غر زدن:

غر زدن رفتار ناسالم انسانی‌ است. غر زدن یعنی این که حرف اشتباه را به آدم اشتباهی بگوییم. تصور کنید که شخصی با شما تماس گرفته است و قرار است حال شما را را جویا شود، اما بعد از این که تلفن را برمی‌دارید با این دست جملات روبه رو می‌شوید:

سلام خوب هستید؟ من که  حال شما را نپرسم شما که نمی‌پرسید…

پارسال دوست امسال آشنا…

ستاره سهیل شدید…

و ….

چه حسی به شما دست می‌دهد؟ از همه این‌ها بدتر زمانی است که ما هم از این رفتارها استفاده می‌کنیم ولی خودمان آگاه نیستیم و این ویژگی انسانی که باید به رفتار خود آگاهی داشته باشد نیست.

می‌توانیم به جای این جملات بگوییم که خیلی خیلی خوشحالم که دارم با شما صحبت می‌کنم.

اجازه نگرفتن برای صحبت:

سعی کنید هر وقت با کسی تماس گرفتید از او بپرسید که آیا وقت دارد با شما صحبت کند یا نه؟ و با گفتن جمله وقت دارید باهم صحبت کنیم از این موضوع آگاه شوید.

گوش ندادن به صحبت‌های طرف مقابل:

وقتی با یکی  احوالپرسی می‌کنید با تمام حواس به او توجه کنید و با شخص ارتباط چشمی برقرار کنید. به تک تک جملات آن توجه کنید و اگر روبه‌ روی او ایستاده‌اید با تکان دادن سر جملات او را تأیید کنید.

چرا حال کسی را می‌گیریم به جای آنکه حالش را بپرسیم؟

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید