ارتباط چشمی

ارتباط چشمی

حرکات بدن در فرهنگ‌ها و ملت‌های مختلف می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. از این رو حساسیت استفاده از آن دو چندان می‌شود و ممکن است یک حرکت در یک فرهنگ معنی خوبی داشته باشد و همان حرکت در ملت و فرهنگی دیگر معنی متفاوتی. اما آن چیزی که مهم است این موضوع می‌باشد که زبان بدن باید کمک کند تا مفاهیم به خوبی به مخاطب انتقال پیدا کند

در هنگام سخنرانی باید بتوانیم به نحو احسن از زبان بدن خود کمک بگیریم تا بتوانیم کمک کنیم که مخاطب مطالب را بهتر درک کند.

در این قسمت می‌خواهیم چشم‌ها را در زبان بدن مورد بررسی قرار دهیم.

چشم‌ها نعمت‌هایی هستند که دنیا را می‌توانیم با آن‌ها تماشا کنیم اما کار به اینجا ختم نمی‌شود ما می‌توانیم با همین دوچشم پیام خود را نیز انتقال دهیم. پیامی که حاوی اطلاعاتی می‌باشد که شاید نتوان با حرف زدن آن مفهوم را انتقال داد.

همه ما تاکنون عباراتی مانند (نگاه نافذی دارد)، (چشم‌های جذابی دارد) و (از چشم‌هایش خواندم) را به کار برده یا شنیده‌ایم. این ها بدین منظور است که ما در طول روز با نگاه کردنمان به دیگران پیغامی را مخابره می‌کنیم.

اما موضوعی که ما می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم ارتباط چشمی در زمان سخنرانی کردن می‌باشد. ارتباط چشمی خوب یکی از ارکان‌های اصلی و حرفه‌ای یک سخنران حرفه‌ای می‌باشد. و اگر به این سلاح قدرتمند به عنوان یک سخنران مجهز شویم می‌توانیم ارتباطی دوستانه و عمیق را با مخاطب خود برقرار کنیم. ارتباطی که کمک می‌کند مخاطب بتواند با ما احساس راحتی کند و صحبت‌های ما را بپذیرد.

موقع صحبت کردن اگر تعداد کم است باید تلاش کنیم که به تک تک افراد نگاه کنیم این نگاه کردن باید گذرا باشد و مخاطب حس نکند که ما به او خیره شده‌ایم. اگر تعدا افراد زیاد بود و سالن نیز بزرگ بود نگاه کردن ما باید کمی حرفه‌ای تر باشد یکی از روش‌ها این می‌باشد که سالن را به چهار قسمت تبدیل کنیم و به صورت ضربدری به هرقسمت نگاه کنیم .

همچنین می‌توانیم به صورت علامت ∞ به مخاطبان سالن نگاه کنیم و ابتدا یک گوشه را نگاه کنیم و سپس وسط را و بعد نقطه مقابل آن را. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که وقتی شما به یک شخص نگاه می‌کنید اطرافیان آن شخص نیز احساس می‌کنند که شما دارید به آن‌ها نگاه می‌کنید  همین باعث می‌شود که شما با یک تیر چند نشان را بزنید. نگاه کردن باید به گونه‌ای باشد که انگار شما دارید با شخص  حرف می‌زنید و برای او صحبت می‌کنید این کار کمک می‌کند تا مخاطبان با شما احساس راحتی کنند و صحبت‌های شما را به گوش جان بپذیرند.

زبان بدن یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که باید همه آموزش آن را فرا بگیرند تا بتوانند با آن ارتباطات بهتری را برقرار کنند. وقتی از زبان بدن به خوبی استفاده شود، ارتباط با اطرافیان راحت‌تر برقرار می‌شود و آن‌ها پیام را بهتر متوجه خواهند شد.

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید