سخنرانی در مراسم

سخنرانی در مراسم

مواقعی پیش خواهد آمد که از شما خواهند خواست بدون این‌که وقت و منابع کافی برای آمادگی صحبت کردن داشته باشید، در یک مناسبت ویژه سخنرانی نمایید. چنین مواقعی می‌تواند موقع مهمی در زندگی شما و دیگران باشد و باید با دقت و توجه کافی برای چنین مواقعی آماده باشید.

از موارد مرسوم مناسبت‌های ویژه برای سخنرانی عبارت‌اند از:

اهدای جایزه و تبریک، معرفی و تقدیر در یک رویداد عمومی، تولد یا سالگرد، جشن ازدواج، مراسم تدفین. در هر موردی بایستی تمامی مهارت‌های سخنرانی خود را به کار بگیرید تا سخنرانی فوق‌العاده‌ای ارائه نمایید.

اهدای جایزه و تبریک:

در خصوص مطالبی که می‌خواهید بیان نمایید، فکر کنید و قبل از سخنرانی آن‌ها را بنویسید. در مورد هدف از اهدای جایزه مزبور و این‌که فرد مورد نظر چه اقدامی انجام داده که شایسته دریافت آن گردیده، اطلاع پیدا کنید.همه حاضرین به ویژه فردی که جایزه را دریافت می‌نماید عملکرد شما را تماشا می‌کنند و به گفته‌هایتان اهمیت می‌دهند. هر چقدر جایگاه شما در سازمان مهم‌تر باشد، به همان اندازه تأثیر کلمات شما و ماندگاری آ‌ها بیشتر خواهد بود.

هرگاه فردی در مقابل دیگران به ویژه همتایان خود مورد قدردانی و تشویق قرار بگیرد، مناسبتی به یاد ماندنی برای او رقم خواهد خورد. اگر با مهربانی، ذکاوت و آگاهی در خصوص موفقیت ارزشمند دریافت کننده جایزه صحبت کنید، می‌توانید تأثیر عمده‌ای برآن فرد و تمامی کسانی که تماشگر شما هستند، داشته باشید.

معرفی یا تقدیر :

ممکن از شما بخواهند در یک سخنرانی عمومی، فرد سخنران را معرفی نمایید. این مسئولیت را جدی بگیرید چون همه عملکرد شما را تماشا می‌کنند. در بسیاری از مواقع به خاطر اهمیتی که برای معرفی فرد سخنران در نظر گرفته می‌شود، در عمل نفس معرفی بهتر از سخنرانی جلوه می‌کند. بسیاری از مدیران جویای نام پس از این‌که مدیران ارشد یا سخنران مهم حرفه مربوطه را به خوبی معرفی نموده‌اند به سرعت در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرند.

تولد یا سالگرد:


این‌ها مهم‌ترین پدیده‌های زندگی اغلب افراد هستند. هرگاه از شما خواسته شد که در چنین مراسمی سخنرانی نمایید یا برای کسی آرزوی موفقیت نمایید، سعی کنید صحبت‌تان را به خوبی انجام دهید. پیش از آغاز با فرد مورد نظر حرف بزنید و کمی در مورد زندگی‌اش از او بپرسید. از دیگران در مورد وی سؤال کنید تا به حقایق کمتر شناخته شده زندگی وی که می‌توانید در سخنرانی خود به کار بگیرید، پی ببرید.

هنگام سخنرانی همواره از وی تمجید نمایید و وی را مورد تحسین و تشویق قرار دهید. از بیان لطیفه‌هایی که ممکن است به آبرو فرد مورد نظر لطمه بزند، خودداری نمایید. طوری حرف بزنید که آن‌ها اخساس خوبی نسبت به خودشان به دست بیاورند. با این‌کار، موجب می‌شوید حاضرین هم نسبت به آن‌ها احساس خوبی داشته باشید.

مراسم ازدواج:

ازدواج یکی از مهم‌ترین مراسمات در زندگی هر فرد و زندگی والدین عروس و داماد می‌باشد. حرف‌ها و کلماتی که بر زبان می‌آورید، سال‌ها به خاطر خواهند ماند. کلمات خود را با دقت تنظیم کنید. سعی کنید از داستان‌های گذشته و موفقیت‌های آن‌ها صحبت کنید. وقتی از شما خواسته می‌شود که در یک مراسم عروسی صحبت نمایید، به این امر فکر کنید که سخنان شما جاودانه خواهند ماند. فقط در مورد عشق، تعهد و خوشحالی ابدی حرف بزنید باری عروس و داماد بهترین خوشبختی‌ها را آرزو کنید. کلماتی که به کار می‌برید معنای پرباری دارند.

سخنرانی در برابر گروه کثیری از مخاطبان، یکی از چالش‌ برانگیزترین و هیجان آورترین کارهایی است که می‌توانید انجام بدهید. همه روزه در سراسر  جهان هزاران سخنران برای جمع کثیری از مخاطبان در مراسمات سخنرانی می‌نمایند. این مهارت اکتسابی است. به خاطر داشته باشید که نحوه ارائه سخنرانی به اندازه خود سخنرانی اهمیت دارد. هرگاه یاد بگیرید در نتیجه تمرین و آمادگی قبلی، سخنرانی های فوق‌ العاده‌ای را در برابر مخاطبان ارائه دهید، به یکی از مؤثرترین و نافذترین افراد در حرفه خود تبدیل خواهید شد.

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید