نحوه و حرکت سخنران روی سن چگونه باید باشد

نحوه و حرکت سخنران روی سن چگونه باید باشد

استقرار:

محدوده حرکت روی سن را استقرار می‌نامند.به عبارت دیگر مبدأ و مقصد حرکت سخنران می‌باشد. یک سخنران حرفه‌ای بایستی جایگاه مناسبی را انتخاب نماید.

استقرار در دوحالت نشسته و ایستاده انجام می‌گردد. در حالت ایستاده گردن بایستی کشیده و سینه به سمت جلو بیایدو نوک شست دست مماس، کنار پاها قرار بگیرد. در حالت نشسته نیز دست راست روی دسته راست صندلی و دست چپ روی دسته چپ صندلی، و اگر صندلی دسته نداشت دست را روی پا می‌گذارید.

اگر دست را روی تریبون یا میز قرار می‌دهید نباید تا آخر سخنرانی به همین شکل بایستید، بلکه دوباره باید دست ها به حالت طبیعی برگردند.

برای این‌که بتوانید دید بهتری به مخاطبان داشته باشید، و همچنین مخاطبان شما را به خوبی ببینند؛ باید موقعیتی را انتخاب کنید که از هر لحاظ بهتر باشد اما پیدا کردن این نقطه نیازمند رعایت یک‌ سری از پارامترها می‌باشد که در زیر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

۱- نقطه‌ای که به همه محاط باشد:

به عبارتی مخاطبان باید در جایی که می‌نشینند به سخنران تسلط داشته باشند و بتوانند او را ببینند. محاطبان اگر سخنران را به درستی نبینند نمی‌توانند ارتباط خوبی برقرار کنند. این مورد مخصوصاً برای کسانی که دیداری هستند خیلی سخت می‌باشد.

۲- نقطه‌ای که مرتفع‌تر باشد:

ارتفاع به سخنران اعتماد به نفس و قدرت میدهد برای همین جایگاه سن را کمی بالاتر از مخاطبین قرار می‌دهند تا سخنران بتواند با صلابت به سخنرانی خود ادامه دهد. برای همین جایگاه منبر هم در مساجد بالاتر از جایگاه مخاطبین است.

۳- نقطه‌ای که بالای مجلس باشد:

 

بعضی اوقات برای سخنرانی تشکیلات پیچیده‌ای همچون سالن‌های سمینار وجود ندارد از این رو پیدا کردن این نقطه کار سختی می‌باشد. در چنین مکان‌هایی باید یک نکته را رعایت کرد و آن هم این که در ورودی تعیین نمی‌کند که بالای مجلس کجاست، بلکه نحوه چیدن صندلی، اشیاء و… تعیین می‌کند. پس سعی کنید از نحوه چیدمان متوجه شوید که بالای مجلس کجاست. در ضمن اگر در مجلسی که همه نشسته‌اند و از شما می‌خواهند که صحبتی را آغاز کنید و سخنرانی کنید حتماً از جای خود بلند شوید این کار سبب می‌شود که شما ارتفاع ایجاد کنید همچون وجود جایگاه برای سخنرانی کردن.

۴- نقطه‌ای که داری بیشترین نور می‌باشد:

چشم به سمت نور گرایش دارد. البته باید دقت شود که نور نباید انقدر زیاد باشد که هم شما به عنوان سخنران اذیت شوید و هم مخاطب خسته شود و همچنین نور از پشت شما نتابد زیرا در این حالت سایه شما روی مخاطبان می‌افتد و با حرکت شما سایه تغییر می‌کند و سبب پرت شدن حواس مخاطبان می‌شود و ارتباط خوبی بین سخنران و مخاطبان شکل نمی‌گیرد.

 

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید