نکات نرم افزاری پاور پوینت

نکات نرم افزاری پاور پوینت

سه برنامه اصلی که در دسترس همگان است تا بتوانند ارائه خود را پرزنت کنند عبارت‌اند از: پاورپوینت، کینوت و پرز. پاور پوینت در دسترس همه است ولی کینوت آسان‌تر است و پرزی هیجان انگیزتر است.

برای این که ارائه جذابی داشته باشید لازم است نکاتی را رعایت کنید. که در ادامه به بخشی از آن ها اشاره خواهیم کرد. با رعایت کردن این نکات تمایز خود را نسبت به دیگران نشان خواهید داد و همین باعث می‌شود تا مخاطبانتان بدانند که شما فردی حرفه‌ای هستید.

در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم که برای شروع با یک اسلاید خالی آغاز کنید.

اگر قرار است عکس‌های زیادی را به نمایش بگذارید سعی کنید که از پس زمینه‌ی مشکی استفاده کنید چون باعث نمایش بهتر عکس‌هایتان می‌شود. سعی کنید که عکس‌هایتان کامل صفحه نمایش را پوشش دهد. به جای آن که چند عکس را در یک اسلاید نمایش دهید سعی کنید که عکس‌ها را جدا جدا به مخاطبان نشان دهید.

کیفیت عکس:

 

از عکس‌هایی استفاده کنید که بالاترین کیفیت وضوح را دارند تا عکس هنگام نمایش پیکسل پیکسل نشود. اگر وضوح عکس‌ها زیاد بالا باشد اتفاق خاصی نمی‌افتد فقط امکان دارد که سرعت نرم‌افزار کمی پایین بیاید. می‌توانید از عکس‌های شخصی‌تان برای جذاب تر شدن موضوع استفاده کنید.

نوع فونت در ارئه:

معمولاً بهترین حالت این است که از یک طرح فونت استفاده شود. بعضی از آن‌ها متناسب تر هستند. معمولاً فونت‌های Arial یا B Nazanin را توصیه می‌کنیم.  از نوشته‌های زیادی نازک استفاده نکنید، زیرا کسانی که در قسمت انتهایی سالن نشسته‌اند نمی‌توانند به درستی ببینند.

اندازه فونت:

اندازه کوچک فونت‌ها مخاطب را به سختی می‌اندازد. بیشتر از سایزهای ۲۴ یا بزرگتر استفاده کنید. در هر ارائه و سخنرانی حد اکثر از سه سایز فونت استفاده کنید و هر سایز نیز باید به دلیل خاصی به کار برده شود. مثلا یکی برای تیترها یکی برای زیر عنوان‌ها و دیگری نیز برای نوشته‌ها استفاده شود.

اگر می‌خواهید بر روی عکس چیزی بنویسید مطمئن شوید نوشته را جایی قرار می‌دهید که خواننده می‌تواند بخواند. اگر عکسی زیاد شلوغ بود به جای این که نوشته را مستقیماً روی عکس تایپ کنید یک کادر رنگی پایین آن ایجاد کنید و نوشته را در آنجا یادداشت کنید.

رنگ فونت

کلمات کاربردی که در اینجا باید برای رنگ مناسب با فونت‌ها به کار ببریم ساده و متضاد هستند. مثلا مشکی روی سفید، یا یک رنگ روشن بر روی یک رنگ تیره. سفید و زرد هم بر روی مشکی به راحتی خوانده می‌شوند چون خیلی متضاد هستند. تنها از یک رنگ فونت در ارائه خود استفاده کنید، مگر این که بخواهید بر چیزی تأکید کنید یا نشان دهید که نیاز به دقت و توجه دارد. هرگز از فونت‌های روشن روی پس زمینه روشن و فونت‌های تیره روی پس زمینه‌های تیره استفاده نکنید. برای مثال آبی روشن رو زرد یا قرمز روی مشکی به راحتی خوانده نمی‌شود.

بررسی خوانا بودن و کیفیت ارائه:

پس از این که نوع فونت و رنگ دلخواه‌ خود را انتخاب کردید، به ارائه خود در کامپیوتر نگاه کنید که البته بهتر است روی صفحه تلویزیون یا پروژکتور باشد تا بتوانید وضوح اسلایدهای خود را ببینید. ۴ الی ۵ متر از صفحه نمایش فاصله بگیرید اگر کیفیت کم بود سعی کنید که اصلاح کنید تا در موقع ارائه مخاطبان راحت بتوانند نگاه کنند.

از ایتالیک کردن متن ها خودداری کنید چون خواندن متن سخت می‌شود. اگر فونت‌های شما سایه دارند آن‌ها را حذف کنید. این کار به خوانا بودن متن کمک می‌کند. از چند افکت ترکیبی در یک خط یکسان در اسلایدتان استفاده نکنید.

موقع ارائه اسلایدها روی هرکدام توضیحی دهید ولی از صحبت کردن بیش از حد روی یک اسلاید خودداری کنید.

 

 

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید