پایان سخنرانی

پایان سخنرانی

هر شروعی پایانی دارد...

سخنران خوب سخنرانی است که برای تک تک مراحل سخنرانی خود برنامه ریزی داشته باشد. بشروع و پایان سخنرانی بسیار مهم است و همانند تیک‌آف و لندینگ هواپیما می‌ماند. هواپیما پس از بلند شدن با مهارت خلبان باید روی زمین بنشیند. سخنران هم باید بتواند پایان خوبی را برای خود و مخاطبان رقم بزند. یکی از بهترین استراتژی‌ها برای سخنرانی این است که بتوانید پایان خود را ابتدای کار طراحی کنید و براساس آن آغاز سخنرانی خود را طراحی کنید طوری که بتوانید در آخر نتیجه گیری خوب و دلخواهی را داشته باشید و پایان سخنرانی خوبی را رقم بزنید.

برای این‌که بتوانید پایان خوبی را سخنرانی خود داشته باشید می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

دعوت به اقدام

بعد از این که محتوای سخنرانی خود را گفتید می‌توانید از مخاطبان کاری را بخواهید که انجام دهند. مثلاً اگر سخنرانی شما در مورد حل تعارض است می‌توانید به آن‌ها بگویید که همین الان گوشی‌های خود را بردارید و به همسرتان یک اس‌ام‌اس بزنید که عزیزم دوستت دارم.

جمع بندی کنید

یک فرمول ساده برای تمام سخنرانی ها می‌باشد: آن چه می‌خواهید را به آن‌ها بگویید، سپس به آن‌ها بگویید آن‌چه را که به آن‌ها گفته‌اید. بدین منظور می‌توانید از عبارت: ((اجازه بدهید که این نکات مهم را به طور خلاصه بازگویی کنم …)) استفاده کنید. این کار می‌تواند با برشمردن سرفصل‌ها همراه باشد.

پایان با یک داستان

حتی می‌توانید از یک داستان که بتواند مفاهیم سخنرانی شما را انتقال دهد نیز استفاده کنید اما به شرطی که مثل خیلی از فیلم‌ها ایرانی داستان را با پایان باز تمام نکنید. برای این کار می‌توانید از عبارت: ((بگذارید برایتان داستانی را تعریف کنم که صحبت‌هایم را به خوبی تبیین کند …))                   سعی کنید از داستان‌های واقعی  استفاده کنید.

پایان خوب با یک شعر

خواندن شعری که بتواند مفاهیم سخنرانی‌تان را منتقل کند نیز بسیار کمک می‌کند. برای این‌کار می‌توانید از یک بیت تا چند بیت استفاده کنید اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که شعر نباید لغات سنگین داشته باشد و یا طولانی باشد.

با جملات انگیزشی

مخاطبان در پایان سخنرانی آماده پذیرش هستند. می‌توانید با گفتن جملات انگیزشی و الهام بخش پایان خوبی را برای سخنرانی خود رقم بزنید.

گفتن عباراتی انگیزشی از نویسندگان بزرگ و انسان‌های موفق همچون استیوجابز، دارن هاردی و جف بزوس می‌تواند انگیزه مخاطبان را افزایش دهد و امید را در آن‌ها تداعی کند.

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید