برنامه ریزی کردن در سخنرانی

برنامه ریزی کردن در سخنرانی

برنامه ریزی کردن در سخنرانی

بیش از ۹۰ درصد موفقیّت شما به عنوان سخنران به این امر بستگی دارد که قبلا چقدر برنامه‌ ریزی صحیحی برای سخنرانی خود انجام‌ داده‌اید.

برای هر واژه‌ای که بیان می‌کنید و بر زبان می‌آورید باید ۱۰۰ واژه را خوانده و بررسی کرده باشید و‌اگرنه شنونده و مخاطب شما متوجه خواهد شد که شما  بر مطلب خود تسلط ندارید وبلافاصله احساس می‌کند که شما دانش عمیقی در خصوص آن موضوع ندارید.

 

زمان‌بندی سخنرانی

سعی کنید به موقع سخنرانی خود را شروع کنید و به موقع هم به پایان برسانید. برای این‌که در این امر موفق باشید همیشه ساعت به دست خود داشته باشید و حواستان به تایم بندی خود باشد. اگر ارائه خود با اسلاید می‌باشد یک نسخه از آن را تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و در آن تایم‌یندی را که برای هر اسلاید نیاز است را در نظر بگیرید و یادداشت کنید تا به شما کمک کند به موقع سخرانی خود را به اتمام برسانید.

زمان برای پرسش و پاسخ

حتما تایمی را برای پرسش و پاسخ مخاطبان در نظر بگیرید. زمانی که سخنرانی شما به اتمام رسید قطعاً در ذهن مخاطب سؤالاتی ایجاد می‌شود و شما برای پاسخ‌گویی به این سؤالات باید حتما زمانی را برای پاسخ دادن در نظر بگیرید.حدوداً ۱۰ الی ۱۵ درصد تایم سخنرانی خود را به پرسش و پاسخ اختصاص دهید کافی است.

بهترین سخنرانی

هر سخنرانی در شرایط مشخص، سه سخنرانی دارد.اول، سخنرانی که برنامه ریزی می‌نماید تا ارائه دهد. دوم، سخرانی که به طور واقعی در مقابل مخاطبان ارائه می‌دهد. سوم،سخنرانی که موقع برگشت به خانه آرزو داشته انجام دهد. بهترین سخنرانی آن است که  سخنرانی طراحی شده و سخنرانی ارائه شده و سخنرانی آرزو شده ، همگی یکسان باشند. سخنرانی  که همچین ویژگی را داشته باشد رضایت و خوشنودی را به شما هدیه می‌دهد.

یادداشت یار همیشگی

اگر از تریبون استفاده می‌کنید یکی از بهترین تکنیک ها برای سخنرانی این است که نکات کلیدی را با حرف درشت بر روی کاغذ‌های یادداشت بنویسید و به همراه داشته باشید. به جای این‌که موضوع خود را کلمه کلمه بنویسید نکات اصلی را یاد‌داشت کنید و موقع سخنرانی یادداشت‌ها را یکی یکی ورق بزنید اینکار به شما کمک می‌کند که مطالب را با نظم و دسته بندی ارائه کنید.

ارائه برای گروه کوچک

یکی از بهترین راه‌کارها برای آمادگی و ارائه سخنرانی این است که قبل از این‌که در جمع کثیری از مخاطبان نا‌آشنا قرار بگیرید، سخنرانی خود را چندین بار برای گروه‌های کوچک‌تر و دوستانه تر ارائه دهید. تا نقاط ضعف سخنرانی خود را پیدا کنید و اگر نیاز به اصلاح دارد آن را اصلاح کنید. یکی دیگر از خوبی‌های این روش این است که در حین اجرا ایده‌های تازه‌ای به ذهنتان می‌رسد که می‌توانید در سخنرانی خود پیاده کنید.

قدم زدن و حرف زدن

یکی از متدوال‌ترین روش‌ها برای آمادگی وبرنامه‌ریزی  قبل از سخنرانی، سخن گفتن در حین قدم‌ زدن می‌باشد. در این روش می‌توانید از زبان بدن و حالت صورت کمک گرفته و به تمرین بپردازید. حتی می‌توانید با صدای بلند بلند صحبت کنید و لحن خود را تقویت کنید.

 

برنامه ریزی در سخنرانی می‌تواند شمارا در ارائه بسیار خوب و جذاب کمک کند به شرط آن‌که ‌ به نکات بالا جامه عمل پوشانده شود. اگر شما خوب عمل کنید مخاطبان در همان دقایق ابتدایی سخنرانی‌تان خواهند فهمیدکه تا چه حد آماده‌اید،سعی کنید انقدر قوی و با صلابت صحبت کنید که تصور کنند شما در آن حیطه صاحب نظر هستید.

 

این پست دارای یک نظر است

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید