چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟

اگر بخواهیم خیلی واضح و روشن تعریف کنیم به کسی که در یک جمع صحبت می‌کند سخنران  می‌گویند و عمل آن شخص را سخنرانی می‌گویند. اصولاً سخنرانی پیرامون یک یا دو موضوع انجام می‌شود.

شخص سخنران باید با علم فن بیان آشنا باشد تا بتواند کلامش جذاب باشد. همچنین باید به محتوای عالی و نحوه دسته‌ بندی آن تسلط داشته باشد. در کنار کلام قوی باید زبان بدن خوبی هم داشته باشد که متناسب با صحبت‌های او باشد.

برای داشتن یک سخنرانی خوب و جذاب لازم است که تکنیک‌های زیر را در دستور کار خود قرار دهید:

تکنیک شماره ۱ :

شما چه در حضور با یک نفر و چه در حضور با ۱۰۰۰ نفر مشغول سخنرانی کردن هستید. از این رو باید با تکنیک‌های فن بیان به خوبی آشنا شوید تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

تکنیک شماره ۲ :

سخنرانی مهارتی‌ است که فقط و فقط با تمرین کردن می‌توانید بهتر شوید پس هر روز برنامه‌ای برای آن داشته باشید و تمرین‌هایی که نیاز است را انجام دهید.

تکنیک شماره ۳ :

یکی از مهم‌ترین اصل‌ها در صحبت کردن برقراری ارتباط چشمی‌ است. موقع صحبت به چشمان مخاطبان خود نگاه کنید. سعی کنید این نگاه نگاهی گذرا باشد تا احساس خجالت به مخاطب دست ندهد. چند ثانیه به یکی نگاه کنید و بعد به سراغ نفر بعدی بروید.

تکنیک شماره ۴ :

لباس مناسب شما را متمایز می‌کند. سعی کنید لباس رسمی بپوشید. این لباس برای آقایان کت و شلوار و برای خانم‌ها مانتو می‌باشد. از پوشیدن لباس‌هایی که رسمی نیستند اجتناب نمایید.

لباس شما شخصیت شما می‌باشد. پس مراقب شخصیت خود باشید.

تکنیک شماره ۵ :

وقتی روی سن ایستاده اید و سخن می‌گویید نحوه ایستادن شما بسیار مهم می‌باشد از این رو سعی کنید همواره صاف بایستید. شل ایستادن از اعتبار شما می‌کاهد. به هیچ عنوان تمام وزن خود را روی یک پا نیندازید. نحوه ایستادن صحیح این گونه است که انگار شخصی با  دست شما را از بالای سرتان بلند می‌کند.

تکنیک شماره ۶ :

حالت چهره بسیار مهم است در ارتباط برقرار کردن با مخاطب. پس وقتی می‌خواهید صحبت کنید تمام مشکلات خود را به فراموشی بسپارید و فقط و فقط به صحبت کردنتان تمرکز کنید.

داشتن لبخند زیبا برگه برنده شما می‌باشد. اگر لبخند بر لبانتان نقش ببندد، مخاطب به راحتی با شما ارتباط برقرار می‌کند. داشتن لبخند زیبا حس خوب را به مخاطبین شما منتقل می‌کند.

تکنیک شماره ۷ :

صدای شما باید رسا باشد. وقتی حرف از رسا بودن صدا به میان می‌آید عده‌ای آن را با داد زدن اشتباه می‌گیرند. برای داشتن صدای رسا باید فک قوی داشته باشید و لب های خود را موقع صحبت کردن باز کنید تا کلمات به درستی ادا شوند. وقتی لب‌ها به درستی باز و بسته نشوند صدا جویده جویده به گوش مخاطب می‌رسد و پس از مدتی او یا صدای شما را نمی‌شنود و یا دیگر به صحبت‌های شما گوش نمی‌دهد.

تکنیک شماره ۸ :

تکنیک جذاب ولی خطرناک. استفاده از طنز بسیار مهم می‌باشد اما به شرطی که در آن مهارت دارید. اگر مهارت استفاده از طنز را ندارید سعی کنید از این تکنیک بگذرید. شوخ طبعی مناسب باعث می‌شود که مخاطبان خیلی زود با شما ارتباط برقرار کنند و صحبت‌های شما را بهتر درک کنند.

تکنیک شماره ۹ :

سعی نکنید که از ابتدا تا انتهای فقط خودتان صحبت کنید. مخاطب را درگیر کنید تا به مخاطب هم احساس بودن دست دهد. پرسیدن سؤال یا انجام فعالیت فیزیکی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای این راه باشند. هر از چند گاهی مخاطب را از جای خود بلند کنید تا خسته نشود.

تکنیک شماره ۱۰ :

محتوای خوب ارائه دهید تا مخاطبان پای صحبت‌های شما بنشینند. اگر محتوای خوب ارائه دهید مردم علاوه بر این‌که حاضرند پول پرداخت کنند، حاضر هستند که ساعت‌های طولانی تری را به صحبت‌های شما اختصاص دهند.

شاد و پیروز و موفق باشید.

این پست دارای 2 نظر است

  1. سلام
    مطالب سایتتون کاربردیه لطفا در مورد ابزارهای سخنرانی هم بگین

    1. متشکرم از توجه شما

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید