چگونه فردی با ارده باشیم؟

چگونه فردی با ارده باشیم؟

 اراده چیست؟

آیا شما هم در ابتدای سال اهدافی تعیین می‌کنید و بعد از یک یا نهایتاً دو ماه آن را فراموش می‌کنید؟ مثلاً در ابتدای سال تصمیم می‌گیرید که هرماه یک کتاب بخوانید ولی موفق نمی‌شوید و یا می‌خواهید رژیم بگیرید اما وقتی که یک شیرینی می‌بینید سریع وسوسه می‌شوید و ترجیح می‌دهید آن را بخورید.

اکثر اوقات وقتی قرار است کاری را انجام دهیم بدون این که در مورد آن کار فکر کنیم آن را انجام می‌دهیم. در این مقاله قرار است در مورد این صحبت کنیم که اراده چیست؟ و چه کارهایی باعث می‌شود که ما اراده‌مان را از دست ندهیم. با ما همراه باشید تا با تکنیک‌هایی که در این مقاله آشنا می‌شوید بتوانید اراده خود را تقویت کنید.

تعریف اراده

طبق تعریف انجمن روانشناسان آمریکا ارده یعنی توانایی مقاومت در مقابل تمایلات و هوس‌های کوتاه مدت، برای رسیدن به اهداف بلند مدت و دست‌یابی به موفقیت.

اگر بخواهیم اراده را به صورت خیلی ساده تعریف کنیم اراده یعنی:

  • بین سریال مورد علاقه و مطالعه؛ بروید سراغ مطالعه
  • تحمل ناملایمات زندگی برای دست‌یابی به اهداف بزرگ‌تر
  • زود بلند شدن از خواب برای رسیدن به اهداف
  • یادگیری زبان
  • و…

آزمایش مارشملو

هروقت حرف از ارداه می‌شود نام والتر میشل هم کنار آن می‌آيد کسی که سالیان سال عمر خود را برای انجام تحقیق مارشملو گذاشت. برای تماشای این تحقیق می‌توانید فیلم زیر را مشاهده نمایید.

 

 

این تحقیق نشان دهنده خیلی چیزها بود. بعد از گذشت چند سال زندگی این افراد را بررسی کردند کسانی که متأهل شده بودند و صاحب کسب و کاری بودند. متوجه شدند کسانی که در دوران کودکی خود مارشملوی خود را نخورده‌اند در بزرگسالی نیز موفق‌تر بوده‌اند. زیرا آن‌ها بلد بودند در زندگی لذت‌های آنی و زود گذر را به خوشی‌های ماندگار آینده ندهند از همین رو در بزرگسالی نیز به اهدافشان رسیدند.

آيا میدانید؟؟؟

طبق تحقیقات ۷۰ سال پیش فقط ۱۰٪ مرگ و میرها براساس تصمیم‌های بد هم‌چون تغذیه نامناسب و… بود ولی الان این آمار به ۵۰٪ رسیده است. به طور مثال وقتی کسی در ماشین حرکت می‌کند و با تلفن خود اس ام اس می‌دهد و یا اضافه وزن دارد، تمام این‌ها دلایلی هستند که ما نمی‌توانیم جلوی وسوسه خود بایستیم و اراده‌مان سست می‌شود.

ساختار مغز

مغز انسان از دوقست تشکیل شده است که به سیستم داخلی سیستم لیمبیک یا داغ و به ناحیه بیرونی سیستم تفکر یا سرد می‌گویند.

سیستم داغ

نسبت به واکنش‌ها سریع عمل می کند. احساسی رفتار می‌کند و خیلی ساده است و ساختار پیچیده‌ای ندارد. در لحظه می‌باشد و همین الان را ترجیح می‌دهد و تکانشی می‌باشد و بدون مکث عکس العمل نشان می‌دهد.

سیستم سرد

سیستم سرد برخلاف سیستم داغ کند می‌باشد. منطقی می‌باشد و پیچیده است. از همه مهمتر به فکر آينده می‌باشد. آينده‌ای که قرار است ساخته شود.

برای همین منظور هم ما سعی می‌کنیم آدم بهتری باشیم در آينده ولی سیستم داغ می‌گوید که من خوشی الان را می‌خواهم و ترجیح می‌دهم که الان سختی نکشم.

 

کارهایی برای تقویت اراده

برای این که بتوانیم اراده خود را تقویت کنیم باید بتوانیم از ۶ نیرو استفاده کنیم که در ادامه هر کدام از این نیروها را معرفی خواهیم کرد.

 

چرایی؟

برای این که بتوانید در مقابل وسوسه خود بایستید باید برای خود دلایل قوی داشته باشید یکی از این دلایل مهم این است که هدف خود را مشخص کنید. مشخص کنید که چه اهدافی دارید و قرار است چیکار کنید.

از داشتن هدف مهم‌تر داشتن رسالت است یعنی این که شما دلیل حضور خود در این دنیا را بیابید و بدانید که قرار است چه اثری در این دنیا بگذارید. سعی کنید فلش کارت‌هایی را تهیه کنید و اهداف و رسالت خود را در آن‌ها   یادداشت نمایید.

 

اراده

نیروی دومی که قرار است در مقابل وسوسه بایستد داشتن خود اراده است. باید به این نکته اشاره کرد که اراه خود یک مهارت است که می‌شود با تمرین و تکرار آ‌ن را قوی‌تر کرد.

اراده مثل عضله می‌باشد که در اثر استفاده خسته می‌شود ولی قوی نیز می‌شود.

اراده منبعی محدود ولی تجدید پذیر می‌باشد یعنی زمانی که شما می‌خوابید و صبح دوباره پا می‌شوید شارژ می‌شود.

به همین دلیل همان‌طور که برایان تریسی در کتاب قورباغه‌ات را قورت بده می‌گوید، کارهای مهم‌ خود را باید در ابتدای روز انجام دهید وقتی که دقیقاً اراده و انرژي شما زیاد می‌باشد.

 

افزایش مهارت

نیروی سوم که می‌تواند به ما کمک کند مهارت‌های ما می‌باشد که اگر نباشدما به زحمت می‌افتیم. مهارت‌هایی هم‌چون نه گفتن و یا مهارت‌های کنترل احساس. از همه مهم‌تر یادگیری مهارت خویشتن دوستی که بسیار حائز اهمیت است. در تحقیقی که انجام شده مشخص شد کسانی که با خود مهربان نیستند اراده ضعیف‌تری دارند، و افراد معمولی در حالت عادی ۲۷ گرم شیرینی می‌خورند ولی افرادی که با خود مهربان نیستند ۷۱ گرم.

 

فیزیولوژی

رسیدیم به نیروی چهارم که خیلی می‌تواند کمک بخش باشد و جلوی وسوسه را بگیرد. جالب است بدانید که تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد که زمانی که شما ورزش می‌کنید شکل ناحیه پیشانی تغییر می‌کند از همین رو شما انرژي بیشترکسب می‌کنید. مورد بعدی تغذیه می‌باشد. اگر قند خون شما پایین باشد اراده شما هم پایین می‌آيد و بالعکس.

شکر دوست کوتاه مدت اراده و دشمن بلند مدت اراده است.

باید از موادی استفاده کنید که شاخص GI آن‌ها کم‌تر باشد یعنی به جای استفاده از شیرینی‌ها از پسته و بادام استفاده کنید.

مورد بعدی خواب می‌باشد که خواب کافی باعث می‌شود اراده شما تقویت پیدا کند. برای داشتن خواب بهتر لازم است که دو نکته زیر را رعایت کنید تا بتوانید به خوابی خوب و مفید دست یابید:

  • خواب خود را در بازه‌های زمانی ۹۰ دقیقه تنظیم کنید یعنی اگر قرار است ۶ صبح بیدار شوید شب ساعت ۱۲ یا ۱۰:۳۰ بخوابید.
  • برای خواب ظهر هم می‌توانید ۹۰ دقیقه بخوابید اما از آن‌جایی که اکثر کارمندان نمی‌توانند این مدت را در موقع کار بخوابند توصیه می‌شود که قهوه‌ای را بنوشند و بعد بخوابند و بعد ۲۰ دقیقه بیدار شوند. زیرا پس از خوردن قهوه ۱۸ دقیقه طول می‌کشد که انرژی آن آزاد شود. دقت کنید که خواب شما نباید از ۲۰ دقیقه بیش‌تر شود زیرا در این صورت وارد خواب عمیق می‌شوید و پس از بیدار شدن حالت رخوت پیدا می‌کنید.

 

تأثیر محیط

تصور کنید که یک فرد سیگاری قرار است سیگار را ترک کند ولی اطراف او در داخل جیب‌ها و داشبورد ماشین شخص پر از فندک و سیگار است. آیا وسوسه نمی‌شود سیگار بکشد؟

بدین منظور باید چیزهایی که شما را وسوسه می‌کند را از خود دور کنید.

قانون ۲۰ثانیه را جدی بگیرید این قانون می‌گوید که اگر قرار است کاری را انجام ندهید سعی کنید آن را ۲۰ ثانیه به تعویق بیاندازید. یعنی اگر می‌خواهید از اینستاگرام کم‌تر استفاده کنید سعی کنید هربار که وارد آ‌ن می‌خواهید بشوید لاگین کنید یا آن را در پوشه‌هایی بگذارید که دسترسی به آن‌ها مشکل باشد. این کار باعث می‌شود که دسترسی شما سخت‌تر شود و کم‌تر سراغ آن‌ بروید.

 

تأثیر اطرافیان

همانطور که می‌دانید شما میانگین ۵ نفری هستید که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید. اراده مسری می‌باشد. اگر آن ۵ نفر اراده قوی داشته باشند، اراده شما هم قوی می‌شود و بالعکس. پس سعی کنید کسانی را انتخاب کنید که به شما بتوانند کمک کنند.

وقتی این موضوع را مطرح می‌کنم عده‌ای می‌گویند که ما نمی‌توانیم با این آدم‌ها باشیم یا اصلاً این افراد را نمی‌شناسیم. توصیه من به این عزیزان این است که شما می‌توانید کتاب افراد موفق را بخوانید و اطرافیان خود را با آدم‌های تلاشگر و کارآفرین پر کنید.

این پست دارای یک نظر است

  1. متشکرم کاربردی بود

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید