کاربرد مکث در سخنرانی

کاربرد مکث در سخنرانی

مؤثرترین تکنیک صوتی  که در خصوص حرف زدن یاد می‌گیرید قدرت مکث در سخنرانی می‌باشد. در موسیقی، تمامی زیبایی در سکوت بین‌ نت‌ها، نهفته است. در سخنرانی، قدرت و زیبایی سخنرانی،  در سکوتی نهفته است که هنگام انتقال از نکته‌ای به نکته‌ای دیگر به عمل می‌آورید. این هنری است که می‌توانید با تمرین یاد بگیرید:

برای این‌که سخنرانی‌تان مؤثر شود می‌توانید از این چهار مکث استفاده کنید:

مکث تأکیدی:

از این نوع مکث برای تأکید بر یک نکته خاص استفاده نمایید. به عنوان مثال، من گاهی اوقات در سمینارهای مکث می‌نمایم و با کنجکاوی می‌پرسم : چه کسانی از صحبت کردن در جمع می‌ترسند؟ سپس مکث می‌کنم و چند ثانیه‌ای صبر می‌کنم تا افراد پاسخ‌های احتمالی‌شان را بدهند. پس از مکث عمدی به همه اشاره می‌کنم و می‌گویم : تقریباً همه می‌ترسیم.

مکث تکمیلی:

این مکث زمانی به کار برده می‌شود که شما جمله یا نقل قولی که همه با آن آشنا هستند را بیان می‌کنید. با گفتن اولین قسمت جمله، مخاطبان در ذهنشان جمله شما را کامل می‌نمایند و شما با مکث کردن این اجازه را می‌دهید که مخاطبان قسمت دوم را بیان کنند. این کار باعث می‌شود افراد، بیشتر با شما رابطه برقرار کنند و با توجه بیش‌تری به حرف‌های شما گوش کنند.

هرگاه از این تکنیک استفاده می‌نمایید باید خود را ملزم کنید که تا وقتی که مخاطبان با صدای بلند جمله شما را تکمیل می‌نمایند مکث کنید و منتظر شوید. سپس برای پایان دادن به روند تفکر مخاطبان، کلمات را تکرار کنید. با این کار توجه کامل مخاطبان را جلب خواهید نمود.

مکث پرسشی:

از این مکث زمانی استفاده می‌شود که ش

ما پرسشی را از مخاطب می‌نمایید و مکث می‌کنید و به مخاطب فرصت می‌دهید در ذهن خود کمی فکر کنند و به جواب برسند. حال یا جواب را مخاطب می‌دهد و یا شما می‌دهید.

یادتان باشد که از قدرت پرسش غافل نشوید. شما می‌توانید با پرسیدن سؤالات درست ذهن مخاطب را به خوبی به موضوع صحبت‌ خود هدایت کنید.

 

مکث ادراکی:

در این نوع مکث، در پایان جملات یا نکات مهم به طور منظم مکث نمایید تا افراد بتوانند اطلاعات جدید را جذب نمایند و با شما همراهی نمایند.

شنوندگان نمی‌توانند بدون این‌که در ذهنشان دچار انباشت اطلاعات شوند بیش از سه جمله را درک نمایند. در چنین مواقعی است که آ‌ن‌ها سر در گم می‌شوند و به شما توجه نمی‌نمایند ذهنشان مغشوش می‌شود و تنها در صورتی به سخنرانی گوش می‌دهند که توجهشان را جلب نمایید.

هیچ کاری به اندازه مکث کردن در جلب توجه مخاطبان تأثیر ندارد. وقتی مکث می‌نمایید برای مدت کوتاهی آن‌ها را به حال خودشان می‌گذارید.در واقع آن‌ها عازم یک مسافرت ذهنی هستند تا مفاهیم را درک کنند. هر بار که در سخنرانی مکث می‌نمایید به آن‌ها کمک می‌نمایید تا دوباره به شما و گفته‌های شما تمرکز نمایند.

پاسخی بگذارید

×
×

سبد خرید