یخ شکنی در سخنرانی

یخ شکنی در سخنرانی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در آموزش رعایت شود فهمیدن این موضوع است که نمی‌توان علم و دانش را به زور به کسی تحمیل کرد، باید قبل از آن که ایده، یا مطلبی را به کسی بگوییم آن را به شنیدن آن موضوع راغب کنیم؛ این کار میسر نمی‌شود مگر با ارتباط برقرار کردن.

به خاطر داشته باشید که مردم به همین راحتی با شما ارتباط برقرار نمی‌کنند بدین منظور باید راهی پیدا کنید که اعتماد آن‌ها را به خود جلب کنید تا آن‌ها را با خود همراه سازید.

مردم به صورت پیش فرض نسبت به ما بی‌اعتماد و شکاک هستند پس این وظیفه ما می‌باشد که علاوه براین‌که اشتیاق را باید در ‌آن‌ها ایجاد کنیم کاری کنیم که آن‌ها را نیز با خود همراه کنیم.

این همراه کردن ملزم به رعایت نکاتی است که در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

تماس چشمی از همان اول

از همان ابتدا که صحبت‌های خود را آغاز می‌کنید باید ارتباط چشمی را نیز ٰٔآغاز کنید، طوری که مخاطبان احساس کنند که دارید با آن‌ها به صورت اختصاصی صحبت می‌کنید.

این اصل را فراموش نکنید که باید در عین حال که همه را نگاه می‌کنید هیچ‌کس را نباید نگاه کنید.(نگاه‌ها باید کوتاه و گذرا باشد طوری که مخاطب احساس شرم نکند)

نتیجه تصویری برای لبخند زدن

لبخند را به خارطر بسپارید

به جرأت می‌توان گفت که بهترین و سریع‌ترین راه برای ارتباط برقرار کردن لبخند می‌باشد؛ لبخندی که از اعماق وجود بیاید و برلب بنشیند و  مصنوعی نباشد حتما مخاطبان را با خود همراه می‌کند. پس سعی کنید همواره لبخند داشته باشید؛ بدین منظور می‌توانید از تمرین خودکار استفاده کنید تاعلاوه برداشتن لبخند بتوانید کلمات را خوب و صحیح ادا کنید.

من هم انسانم…

اگر مخاطب بداند که شما هم جزئی از آن‌ها هستید و تافته جدا بافته نمی‌باشید قطعاً باشما همراه خواهد شد.

این کار میسّر نمی‌شود مگر با گفتن داستان‌هایی ازشکست‌ها و خطاهای خود؛به مخاطب بگویید درگذشته چه کارهای اشتباهی را انجام داده‌اید،به  پل‌هایی که خراب کرده‌اید اشاره کنید و راه‌کارهای خود را در  این مواقع که از پس این مشکلات برآمده‌اید را بیان کنید

نکته خیلی مهم این می‌باشد که حواستان باشد زمانی که روی سن هستید خود واقعی‌تان باشید عاری از هرگونه نمایش.

باز هم طنز و معجزه‌آن

با شوخ طبعی و خنداندن مخاطبان می‌توانید آن‌ها را برای همیشه با خود همراه کنید و تا آخر سخنرانی تقریباً با خیال راحت به کار خود ادامه بدهید.

تکنیک‌های خنداندن مخاطب

مخاطبان وقتی باشما می‌خندند ذهن‌شان آماده می‌شود که  هرچه شما بگویید را بپذیرد و از همه مهم‌تر این‌که  خنده حالت دفاعی را از بین می‌برد و شما شانس این را پیدا می‌کنید که با آن‌ها راحت‌تر ارتباط برقرار کنید.

خنداندن نباید طوری باشد که مخاطب از خنده به خود بپیچد و یا شما سیر خط سخنرانی را از دست بدهید و از مسیر خارج شوید.

نتیجه تصویری برای شاهنامه فردوسی

داستان راستان

انسان‌هان عاشق داستان هستند و دوست‌دارند داستان بشنوند، پس اگر سعی کنید موضوعاتی را که قرار است بیان کنید در قالب داستان ارائه دهید؛ سخنرانی به یاد ماندنی را خواهید داشت و هر چقدر که داستان‌ها واقعی  و بر گرفته از داستان‌های شخصی باشد تأثیر دوچندانی روی ذهن مخاطب می‌‌گذارد.

 

×
×

سبد خرید